HigienaPoradnik

Jak dbać o zęby

Jak dbać o zęby

Kilka prostych zasad może pomóc w osiągnięciu pięknego uśmiechu. Jak dbać o zęby, aby zapobiegać próchnicy i chorobom dziąseł. Wystarczy dbać o higienę jamy ustnej, regularnie odwiedzać dentystę i zdrowo się odżywiać. Dowiedz się, jak osiągnąć zdrowe zęby, wykonując te trzy kroki.

KROK 1: Zadbaj o higienę jamy ustnej

Zwróć uwagę, jak długo myjesz zęby

Po każdym posiłku myj zęby przez 3 minuty. Dotyczy to zarówno elektrycznej szczoteczki do zębów, jak i ręcznej szczoteczki do zębów. Aby wyeliminować możliwość rozwoju próchnicy, pamiętaj o dokładnym umyciu zębów.

Pamiętaj o zmianie pędzelka.

Ponieważ włosie z czasem się zużywa, ważne jest, aby wymieniać szczoteczkę co trzy miesiące. Dzięki temu szczotkowanie będzie mniej wydajne. Zużyta szczoteczka do zębów może uszkodzić dziąsła. Jednak niewłaściwe przechowywanie może prowadzić do rozwoju bakterii i grzybów.

Powinieneś również wymienić szczoteczkę do zębów po przeziębieniach, infekcji gardła lub jamy ustnej. Mikroorganizmy znajdujące się we włóknach szczoteczki do zębów mogą spowodować nawrót choroby.

</strong>Jak dbać o zęby<strong>

Możesz czyścić zęby nicią dentystyczną lub irygatorem wodnym.

Dbaj o zęby, aby zapobiec rozwojowi próchnicy. Szczotkowanie to za mało. Ważne jest również nitkowanie. Zęby mają pięć powierzchni: do trzech można dotrzeć szczoteczką do zębów, natomiast pozostałe, czyli przestrzenie międzyzębowe, można czyścić tylko nicią dentystyczną.

Może być stosowany w połączeniu z irygatorem międzyzębowym. To urządzenie wystrzeliwuje płyn pod ciśnieniem.

To skutecznie czyści obszary zęba, do których nie można dotrzeć szczoteczką do zębów. Umożliwi to pozbycie się resztek jedzenia lub osadów z trudno dostępnych miejsc.

Używaj płynów do płukania ust. Co robi płyn do płukania ust? Usuwa płytkę nazębną i odświeża oddech. Może być również stosowany do usuwania bakterii i poprawy pH jamy ustnej. Możesz wzmocnić swoje szkliwo, wybierając płyn zawierający wapń.

Zachowaj ostrożność podczas używania płynów zawierających alkohol. Może wysuszyć błonę śluzową, powodując owrzodzenia.

KROK 2: Pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych

Regularnie odwiedzaj dentystę: jest to ważny element dobrej higieny jamy ustnej. Dorośli powinni umówić się na wizytę u dentysty przynajmniej raz na sześć miesięcy. Dzieci i dorośli, u których występuje wzmożona aktywność próchnicowa, powinni odwiedzać stomatologa co trzy miesiące. Umożliwi to wczesną identyfikację potencjalnych zmian próchnicowych i powstrzymanie ich rozwoju.

Czym jest wizyta kontrolna w naszej klinice? Polega na badaniu i planowaniu leczenia zębów. Ustalamy również harmonogram z higienistką.

Zapoznaj się z tymi wskazówkami, które pomogą Ci znaleźć świetnego dentystę przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego.

KROK 3: Zacznij zdrowo odżywiać zęby

To, co jesz, ma wpływ na całe Twoje ciało, nawet na zęby. Ważne jest, aby mieć odpowiednią ilość mikroelementów.

Zbilansowana dieta zawiera makroskładniki.

Z czego warto zrezygnować? Unikaj słodyczy i pikantnych potraw, ponieważ mogą one mieć negatywny wpływ na zdrowie Twoich zębów. W osobnym artykule możesz dowiedzieć się więcej o diecie na zęby.

Podsumowanie, Jak dbać o zęby

Opieka stomatologiczna nie wymaga dużego wysiłku. Systematyczne podejście do higieny jamy ustnej może pomóc w uzyskaniu pięknego uśmiechu i mocnych zębów.

Zacznij dbać o zęby i zapisz się do naszej kliniki, aby umówić się na wizytę kontrolną już dziś.

Udostępnij