PoradnikProfilaktyka

Co zrobić jak ma się próchnice

Co zrobić jak ma się próchnice

Próchnica jest jedną z najbardziej dokuczliwych i rozpowszechnionych chorób zębów. Jej przyczyny mogą być różne – od niewłaściwej higieny jamy ustnej po zbyt dużą ilość cukru w diecie, a także wrodzony brak szkliwa. Każdy z nas może nabawić się ubytków, ale dzieci i młodzież są najbardziej narażone na ryzyko. Ich nawyki dopiero się kształtują, codziennie naśladują swoich rodziców i opiekunów, a eksperci od lat alarmują, że tylko połowa Polaków myje zęby dwa razy dziennie.

Spis treści:

1. Jak rozpoznać próchnicę

2. Co powoduje próchnicę

3. Leczenie próchnicy

4. Profilaktyka próchnicy

Jak rozpoznać próchnicę

Próchnica może dotknąć każdego zęba w dowolnym momencie. Objawia się różnie w zależności od jej zaawansowania – od ledwo widocznych ubytków po poważne dziury. Objawiają się one w tak różny sposób, że czasami sami nie jesteśmy w stanie ich rozpoznać, potrzebujemy fachowego oka higienistki stomatologicznej lub stomatologa, aby dostrzec nawet najmniejszy z nich.

Najważniejsze objawy:

– nieświeży oddech (halitoza)

– krwawienie dziąseł (zapalenie dziąseł)

– erozja i stałe zakwaszenie śliny

– białe plamki na powierzchni szkliwa podczas szczotkowania zębów lub spożywania pokarmów kwaśnych (gazowanych) staje się ona porowata i wyraźnie podatna na uszkodzenia.

Co powoduje próchnicę

Co powoduje próchnicę?

Próchnica jest spowodowana przez płytkę nazębną, która przylega do powierzchni zębów. Składa się ona z bakterii (mikroorganizmów), płynów i resztek pokarmu. Próchnica jest możliwa tylko wtedy, gdy płytka nazębna pozostaje w kontakcie z zębami przez długi czas; jeśli ślina co kilka minut wypłukuje wszystkie zanieczyszczenia – Próchnica nie wystąpi.

Ślina pełni wiele funkcji: hamuje procesy gnilne, utrzymuje odpowiedni poziom kwasowości, zmiękcza pokarmy przed dokładnym ich przeżuciem, pomaga nam w prawidłowym połykaniu pokarmów itp. Ślina neutralizuje kwasy powstałe w procesie fermentacji węglowodanów, utrzymując środowisko jamy ustnej na poziomie lekko kwaśnym pH 5-5,5. Proces próchnicowy wymaga bardziej specyficznych warunków niż tylko „idealne” pH lub

Leczenie próchnicy

Gdy zauważysz jakiekolwiek objawy próchnicy, nie czekaj – zgłoś się do dentysty. Próchnica we wczesnych stadiach jest znacznie łatwiejsza do leczenia niż w późniejszych; w najlepszym przypadku można ją po prostu oczyścić lub wypolerować wiertłem, a w razie potrzeby uzupełnić ubytek.

W cięższych przypadkach będziemy musieli wypełnić ubytek białym materiałem na bazie żywicy (kompozytem). Uzupełnienie wykonuje się specjalnym narzędziem, dzięki któremu proces ten jest prawie bezbolesny. W celu dodatkowego zabezpieczenia osłabionej struktury zęba może być konieczne wykonanie korony protetycznej. Badania wykazały, że Próchnica usunięta z zębów w pewnych warunkach może się jeszcze bardziej rozprzestrzenić. Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć!

Profilaktyka próchnicy

Możesz zapobiegać próchnicy poprzez utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej. Próchnica jest powodowana przez płytkę nazębną, dlatego ważne jest, aby myć zęby dwa razy dziennie – po śniadaniu i przed snem. Używaj pasty do zębów z fluorem, który wzmacnia powierzchnię szkliwa. Nie zapominaj o czyszczeniu przestrzeni między zębowych! Co pół roku warto odwiedzić stomatologa w celu usunięcia płytki nazębnej, czyli profilaktyki jamy ustnej. Płytka nazębna gromadzi się bardzo szybko, wystarczy, że przez zaledwie dwa dni bez szczotkowania nie zobaczymy jej na zębach, a już na jej powierzchni pojawi się Próchnica. Substancje próchnicowe (zdemineralizowane szkliwo) przyklejają się jak klej do cukrów zawartych w pokarmach i napojach, którejemy i pijemy.

Leczenie próchnicy:

1. Remineralizacja: ten zabieg kosmetyczny jest odpowiedni tylko dla małych zmian próchnicowych (ubytków) i powinien być przeprowadzony nie później niż 1-3 miesiące po wyleczeniu zęba; zaleca się wykonywanie co 3 miesiące badań kontrolnych, jeśli jest taka możliwość – pokrycie wypełnieniem z żywicy kompozytowej. W tym zabiegu stosujemy substancję remineralizującą, która potrafi na tyle szybko ponownie zmineralizować powierzchnię zębów, że nie będą one ulegały dalszej rotacji.

2. Wypełnienie lub borowanie: podczas sesji profilaktycznej za pomocą specjalnych narzędzi usuwamy płytkę nazębną z powierzchni zębów, co zapobiega powstawaniu procesów próchnicowych

Udostępnij