Dla kobiet ważny jest czas ciąży. Może przynieść ogromną radość i oczekiwanie na narodziny dziecka, a także z całym szeregiem niewygodnych spraw. Czy ciąża to najlepszy czas na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego? Co się stanie, jeśli podczas leczenia dowiemy się o ciąży? Odpowiedź zależy od konkretnej sytuacji, ale postaramy się odpowiedzieć na te wątpliwości w poniższym poście.
Kontynuacja leczenia ortodontycznego w ciąży
Wiele kobiet odkrywa ciążę po założeniu aparatu na zęby. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? W pierwszej kolejności musisz poinformować o tym swojego lekarza podczas kolejnej wizyty. Ortodonta omówi każdego pacjenta indywidualnie i ustali najlepsze dla niego leczenie. W większości przypadków nie jest to wymagane do zakończenia leczenia. Ale musisz zadbać o higienę jamy ustnej i nawyki żywieniowe.
Leczenie rozpoczyna się po postawieniu trafnej diagnozy
Zdarzają się sytuacje, w których pacjentka dowiaduje się o ciąży dopiero po wykonaniu wszystkich badań diagnostycznych i prześwietleń, ale przed założeniem urządzenia. szelki i rozpoczęcie leczenia ortodontycznego. Ale ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z wszystkich problemów, które mogą wystąpić po założeniu aparatu ortodontycznego i mogą wystąpić w połączeniu z objawami typowymi dla pierwszego trymestru. O tych szczegółach pisaliśmy poniżej.
Diagnostyka i leczenie ortodontyczne w ciąży
Wiele kobiet w ciąży żyje dłużej niż wcześniej. Większość przyszłych matek chce się zrelaksować, zwolnić tempo i zadbać o siebie. Niektórzy wpadają na pomysł, aby w tym czasie zadbać o piękne proste zęby. Czy ma sens? Nie zawsze. Pierwsze rozpoczęcie leczenia ortodontycznego wiąże się z pełną diagnostyką, która obejmuje wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Promieniowanie może zaszkodzić rozwojowi płodu, a leczenie ortodontyczne może zostać opóźnione do czasu porodu. Nie warto podejmować tego ryzyka, jeśli nie jest to wymagane.
Leczenie ortodontyczne a problemy z ciążą
Jeśli zdecydujesz się kontynuować leczenie ortodontyczne w czasie ciąży, pamiętaj, że wiele dolegliwości może współistnieć i prowadzić do drastycznego obniżenia nastroju. Kobiety w ciąży mogą cierpieć na nudności, zawroty głowy, wymioty, a nawet krwawienie z dziąseł i obrzęk dziąseł. Dotyczy to zwłaszcza pierwszego trymestru, ale u niektórych kobiet może trwać dłużej.
Aparaty, które są wprowadzane po raz pierwszy, mogą być nieprzyjemne i trudne. Niektóre części aparatu mogą powodować podrażnienie i dyskomfort. Ponadto musimy zwracać większą uwagę na właściwą higienę jamy ustnej. Przyzwyczajenie się do tego może zająć trochę czasu, a w niektórych przypadkach może to zająć trochę czasu. Jeśli te problemy będą połączone z problemami związanymi z ciążą, może to być trudniejsze dla przyszłej matki.