Co jeść po ekstrakcji zęba?
Ekstrakcja zęba to trudna i skomplikowana procedura, którą należy wykonać pod kierunkiem wykwalifikowanego eksperta. Aby uniknąć dalszych problemów, ważne jest przestrzeganie pewnych wytycznych, nie tylko dotyczących spożywania żywności. W tym artykule omówimy procedurę ekstrakcji zęba i kroki, które należy podjąć po zabiegu.
Ekstrakcja zęba – na czym polega ta procedura?
Ekstrakcja zębów lub ekstrakcja zęba to zabieg wykonywany zarówno przez stomatologa, jak i lekarza stomatologa. Ale zanim omówimy ten proces, konieczne jest zrozumienie przyczyn ekstrakcji zęba. Po zidentyfikowaniu problemów z zębami, każdy dentysta podejmuje próbę leczenia problemu.
W rzadkich przypadkach, dla bezpieczeństwa pacjenta, stomatolog decyduje się na zabieg usunięcia zęba. Dzieje się tak, gdy uszkodzony ząb może wpłynąć na sąsiednie zęby lub nie można go leczyć. Ekstrakcja jest zalecana, gdy inne opcje leczenia stomatologicznego, w tym leczenie kanałowe, mogą być nieskuteczne.
Poniżej przedstawiono wskazania do ekstrakcji zębów:
zaawansowana próchnica
To ciężka miazga
zapalenie ozębnej,
choroby twardych tkanek zęba.
Zabieg związany z ekstrakcją zębów odbywa się poprzez wspomaganie znieczulenia miejscowego. Dentysta powoduje zwichnięcie oraz zerwanie więzadła otaczającego ząb. W ten sposób ząb zostaje usunięty z kości. Następnie nadszedł czas na wyrwanie zęba z zębodołu. Dentysta musi zadbać o dokładne oczyszczenie zębodołu. W ten sposób możemy uniknąć poważnych problemów po zabiegu. Następnym krokiem jest nałożenie tamponu dentystycznego, aby zatrzymać krwawienie.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, zabieg usuwania zębów najlepiej przeprowadza doświadczony i wykwalifikowany chirurg lub stomatolog. W żadnym wypadku tej procedury nie można wykonać samodzielnie w domu.
W naszej klinice stomatologicznej znajdującej się w Poznaniu można wygodnie i bezboleśnie pozbyć się zainfekowanego zęba. Pierwszym krokiem jest konsultacja z naszym ekspertem, który ustali, czy istnieją przesłanki do zabiegu. Dentysta udzieli również właściwych wskazówek i wskazówek, których należy przestrzegać po zabiegu. Dzięki temu pacjent jest chroniony przed ryzykownymi powikłaniami.
Wyrywanie zębów nie jest zalecane dla wszystkich.
W niektórych przypadkach stomatolodzy mogą odkryć przeciwwskazania do zabiegu. Najczęstszym problemem jest choroba przewlekła. Poniżej lista przeciwwskazań.
Przeciwwskazania:
Choroby serca i naczyń krwionośnych
białaczka,
tarczyca jest nadpobudliwa.
opryszczka,
szczękościsk.
W przypadku ciąży wybór sposobu postępowania należy do lekarza. W większości przypadków ekstrakcja zębów odbywa się po urodzeniu dziecka. Nie ma jednak wszystkich możliwych przeciwwskazań. Jeśli masz inne dolegliwości, ważne jest, aby poinformować o tym swojego lekarza.
Ekstrakcja zęba – powikłania po zabiegu
Po zabiegu może pojawić się możliwość powikłań. Najczęściej krwawią w zębodole, z którego usunięto dotknięty ząb i w zębodole suchym. Jeśli doświadczasz innych objawów, takich jak wysoka gorączka lub złe samopoczucie, natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Wizyta u dentysty jest niezbędna w przypadku uporczywego, obfitego krwawienia i skrajnego dyskomfortu.
Nasza klinika stomatologiczna zatrudnia wysoko wykwalifikowanych specjalistów, posiadających odpowiednie wytyczne. To jest powód, dla którego zapewniamy bezpieczne leczenie bez żadnych problemów.
Co powinieneś jeść po ekstrakcji zęba?
Aby zapobiec komplikacjom, które mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia Ważne jest przestrzeganie określonych wytycznych. Na przykład jednym z nich jest zbilansowana dieta. Jakie pokarmy możesz jeść po usunięciu zęba?
Przez pierwsze 2 godziny po zabiegu zaleca się całkowite unikanie picia i jedzenia. W kolejnych dniach pacjenci powinni uważać, aby nie jeść gorących potraw, twardych i kwaśnych, w tym pokarmów wymagających żucia lub żucia. Najlepiej spożywać żywność w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej i konsystencji płynu.
Co możesz zjeść po ekstrakcji zęba? Lista produktów do spożycia:
Owsianka,
Zupa na lato,
Jajecznica,
jajko na miękko,
jogurty,
koktajle,
Puree z warzyw.
W przypadku pacjentów po ekstrakcji zaleca się picie zup mieszanych.
Po operacji nie należy spożywać następujących posiłków:
gorące dania,
krakersy,
chleb,
cukierek,
Twarde mięso
orzechy,
dania pikantne i kwaśne,
Produkty mocno przebarwione.
Wiemy już, co spożywać po usunięciu zęba. Pamiętaj, że jedzenie najlepiej jeść powoli i ostrożnie. Zaleca się stosowanie w diecie pokarmów o płynnej konsystencji aż do całkowitego zagojenia rany. Po tym możesz spożywać miękkie posiłki. Ze względów bezpieczeństwa należy powoli wznawiać regularną dietę.
Co pić po ekstrakcji zęba?
W przypadku usunięcia zęba po ekstrakcji zęba zaleca się spożywanie zimnych i ciepłych napojów, w tym płynów i soków owocowych. Pacjent musi unikać spożywania napojów gazowanych, kolorowych, alkoholowych i gorących. Nie zaleca się picia ze słomkami.
Ekstrakcja zęba – Inne sugestie
Oprócz zbilansowanego reżimu żywieniowego istnieją inne sugestie. Dzięki poniższym sugestiom pacjenci mogą uniknąć poważnych chorób.
Zgodnie z procedurą należy unikać:
płukanie ust (do kilku godzin po zabiegu),
szczotkowanie zębów (do 12 do 24 godzin po zabiegu),
wysiłek (do 2 dni po zabiegu),
Dotykanie rany palcami lub językiem
palenie.
12 godzin po zabiegu należy delikatnie i dokładnie umyć zęby omijając obszar, w którym ząb został pobrany. W razie bólu warto wziąć zimny kompres z lodu zawinięty w ręczniki. Możesz również zażywać środki przeciwbólowe, takie jak paracetamol, po konsultacji z lekarzem.
Streszczenie
Procedura usuwania zębów nie stanowi problemu w przypadku, gdy pacjent stosuje się do wszystkich zaleceń lekarza. Aby uniknąć rozprzestrzeniania się chorób jamy ustnej, takich jak zęby, niezbędne są regularne wizyty u dentysty. W przypadku pytań dotyczących zabiegu ekstrakcji zęba prosimy o kontakt z naszym gabinetem.