Najczęstsze przyczyny chorób dziąseł

Wczoraj był luźniejszy wpis, to dziś wrzucam sporą garść wiedzy. Wiedzy na temat czynników, które powodują powstawanie chorób dziąseł.

Wiek

W wyniku procesu starzenia się powstaje wiele chorób organizmu, w tym związanych z dziąsłami.
Według badań, ponad 70% osób powyżej 65. roku życia ma problemy z przyzębiem. Jest to w zasadzie naturalne zjawisko, ale duży wpływ na to ma nasze dbanie o zęby w młodości.
Jeśli będziecie unikać fajek i nadużywania alkoholu, to na starość możecie mieć całkiem zdrowe dziąsła.

Stres

Stres, zwłaszcza przewlekły, negatywnie wpływa na cały organizm. Przyczynia się do powstawania chorób ogólnoustrojowych takich jak rak lub nadciśnienie. To samo tyczy się problemów z dziąsłami.
Najprostszym lekarstwem jest ograniczenie dawki stresu. Wiem, że to łatwo się mówi, ale jeśli nic z tym nie zrobicie, to z pewnością poważnie odbije się to na waszym zdrowiu za kilka lat.

Obciążenie genetyczne

Jeśli w twojej najbliższej rodzinie byli lub są nadciśnieniowcy, to choćbyś stawał na głowie i prowadził bardzo zdrowy tryb życia – najprawdopodobniej będziesz miał nadciśnienie.
Jeśli zatem ktoś miał problemy z zębami lub dziąsłami, to mimo bardzo dobrej profilaktyki jest spora szansa, że ty także będziesz miał z tym problem.
Możecie zrobić badania pod tym kątem, żeby zdiagnozować obciążenie genetyczne i odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie.

Zgrzytanie zębami

Zgrzytanie zębami, czyli bruksizm, bardzo mocno osłabia zęby. Sam czasami mocno zgrzytam lub zaciskam zęby przez sen i później rano boli mnie cała szczęka. W tym przypadku najlepiej stosować silikonowe nakładki, które zabezpieczają przed zdzieraniem szkliwa.

Leki

Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia, powinniście poinformować swojego dentystę albo lekarza o przyjmowanych lekach. Czasami potrafią wejść w interakcje ze sobą i zamiast pomagać, zaczynają szkodzić. Zanim zaczniecie leczyć dziąsła sprawdźcie czy przyczyną schorzenia nie są przyjmowane leki np. na zapalenie stawów.

Zapalenia dziąseł i innych chorób przyzębia nie powinniście lekceważyć, bo mogą rzutować na resztę organizmu i ze zwykłej ustnej dolegliwości, mogą stać się poważną chorobą organizmu.

Odwiedź mój sklep

Bardzo miękka szczoteczka dla dzieciBardzo miękka szczoteczka dla dzieci

Potrzebujesz opinii produktowej lub na blogu nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie? Napisz do mnie lub dołącz na naszej grupy dyskusyjnej

Zobacz także:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli masz pytania, przejdź do dyskusjix
()
x