Najbardziej szkodliwe napoje dla zębów

Wiecie może jakie są najgorsze napoje dla zębów? Wcale nie mam na myśli kawy, herbaty albo czerwonego wina, które zostawiają mocne osady na zębach. Mam tu na myśli raczej słodkie napoje.
Przedstawię zatem 3 najgorsze rodzaje napojów dla waszych zębów.

Gazowane, słodzone napoje

To chyba najbardziej znany rodzaj napoju, który powoduje niszczenie zębów. Najczęściej rodzice zabraniają pić dzieciom coli albo innych napojów, bo są słodkie i niszczą zęby. To nie cukier jest głównym winowajcą, tylko kwas.

Producenci napojów używają najczęściej kwasu fosforowego. Inny składnikiem, który też jest zawarty w napojach jest kwas cytrynowy, ale jest on dodawany głównie do takich napojów jak np. Sprite lub Mountain Dew. Kwas fosforowy jest silniejszym kwasem, ale kwas cytrynowy wraz z upływem czasu jest bardziej inwazyjny. Osłabia szkliwo, które chroni mniej odporną zębinę i zabezpiecza przed powstawaniem próchnicy.

Ryby giną w wodzie o odczynie poniżej 5 w skali pH. Słodzone napoje mają pH w okolicy 3 lub mniej, także daje to do myślenia :) Pamiętajcie też, że napoje dietetyczne nie zawierają mniej kwasu tylko cukru.

Napoje energetyczne

W tym przypadku największe zagrożenie to cukier. We wszystkich energetykach jego zawartość jest ok. 2 razy większa niż np. w coli. Jest to dobre w przypadku uzupełnienia cukrów po ostrym treningu lub w czasie zmęczenia.
Niestety, takie napoje powodują przebarwienia na zębach, a duża zawartość cukru to pożywka dla bakterii. To właśnie bakterie powodują powstawanie kwasów, a to dalej prowadzi to osłabienia szkliwa tak jak w przypadku napojów gazowanych.

Soki owocowe

To co wydawałoby się najzdrowsze, nie do końca jest takie zdrowe. Soki także zawierają dużo cukrów oraz mają kwaśny odczyn np. sok jabłkowy ma pH=4, co też powoduje uszkodzenie szkliwa.

Jeśli wypijecie jedno z w/w, to pamiętajcie, żeby nie szczotkować od razu zębów, bo tylko pogorszycie sytuację. Mój najlepszy sposób to picie zwykłej wody lub żucie gumy.

Odwiedź mój sklep

Bardzo miękka szczoteczka dla dzieciBardzo miękka szczoteczka dla dzieci

Potrzebujesz opinii produktowej lub na blogu nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie? Napisz do mnie lub dołącz na naszej grupy dyskusyjnej

Zobacz także:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli masz pytania, przejdź do dyskusjix
()
x