Jak płukać usta płukanką?

Płukanki w Polsce nie cieszą się dużą popularnością. Oczywiście są kupowane, ale to nadal w opinii większości, zbędny element w naszej łazience.
Według danych z jakiejś gazety stomatologicznej, tylko 31% dorosłych osób deklaruje używanie płukanki.
Ja sam twierdzę, że produkcja płukanek to złoty biznes, bo sprzedajemy zabarwioną wodę.
Używałem kilku płukanek i nie widziałem żadnych super rezultatów.

Jakich płukanek powinniście unikać?

Z pewnością tych na bazie alkoholu. Często słyszałem jaka to jest fajna płukanka XYZ, bo aż wypala usta. No właśnie. Wypala i podrażnia błonę śluzową, przez co produkowane jest mniej śliny, a to powoduje namnażanie się bakterii w jamie ustnej. Dlatego płukanki z alkoholem robią więcej złego niż dobrego, a uczucie wypalania nie oznacza, że bakterie są zabijane.

Jak długo płukać usta?

To jest drugi najczęstszy błąd. Płuczecie zbyt krótko. Najczęściej przepłukujecie usta i wypluwacie wszystko do zlewu. Musicie płukać przez 45-60 sekund, żeby płukanka zaczęła działać.
Kupujecie dobry płyn w cenie 30zł za 0,5 litra, więc szkoda go tylko wypluwać do zlewu. Niech trochę podziała.

Ile płynu używać?

Niezbyt dużo, ok. 20ml, czyli kieliszek. Lepiej użyć mniejszej ilości i częściej, niż odwrotnie.

Kiedy używać?

Na pewno po szczotkowaniu. Wszystko też zależy od zaleceń producenta lub stomatologa. Nie powinniście używać częściej niż 2-3 razy dziennie. Przez ok. pół godziny po płukaniu nie powinniście nic jeść i pić.

Szukajcie płukanek bez alkoholu, najlepiej poprawiających oddech. Nie skupiajcie się tylko na płynach bakteriobójczych. Ślina doskonale sobie z tym radzi od tysięcy lat, więc i teraz też sobie poradzi.

Potrzebujesz opinii produktowej lub na blogu nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie? Napisz do mnie lub weź udział w dyskusji

Zobacz także:

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here