Jak dbać o protezę zębową?

Jak dbać o protezę?
Czy wymaga specjalnych produktów?
Jakie są najlepsze?

Zauważyłem, że sporo osób nie ma pojęcia jakie są produkty do protez zębowych, mimo że ich wykonanie wymaga kontaktu ze stomatologiem.
Część wie, że trzeba używać kleju. I tu Polska jest specyficznym rynkiem, bo np. w Wielkiej Brytanii pacjenci nie używają kleju. Proteza jest tak wykonana, że nie potrzeba kleju, aby trzymała się we właściwym miejscu.

Jakie powinno być podstawowe wyposażenie, aby prawidło zadbać o protezę?

1. Klej do protez.

Dostępne są w aptekach i drogeriach. Z doświadczenia pacjentów (sam jeszcze nie mam protezy), dobre są kleje gęste. Nie wypływają spod protezy. Najczęściej polecanym klejem jest Fitty Dent. Niemiecki klej, bardzo dobrze trzymający protezę. Działa to w dwie strony, bo ciężko wyczyścić protezę z kleju (są na to specjalne preparaty).

2. Przekładki do protez.

Polecane szczególnie dla osób z płaską żuchwa, gdzie ciężko przymocować protezę. Wyglądają jak cienkie plastry, które naklejamy na protezę.

3. Środki do czyszczenia protezy.

Popularne są tabletki (Fittydent lub Rapident). Zdecydowanie bardziej polecam koncentraty Curaprox BDC 100 Daily oraz BDC 105 Weekly. Dobrze wyczyszczą protezę i usuną z niej osady.

4. Szczoteczka do czyszczenia protez.

Popularna jest Oral-B Denture oraz Curaprox BDC 150, którą dobrze można usunąć resztki kleju oraz osady.

5. Pudełko na protezę.

Warto mieć jakiś zamykany pojemnik, żeby proteza nie „łapała” bakterii z otoczenia. Poza tym estetyczniej to wygląda, niż szczęka leżąca w szklance, która wita innych domowników od rana w łazience.

6. Pojemniki do czyszczenia.

Można wykorzystać słoik lub szklankę, ale pojemniki estetyczniej wyglądają. Najlepiej kupować zestawy np. szczoteczka, płyny i pojemniki, wówczas wychodzi najtaniej np. zestaw Curaprox BDC 190

Potrzebujesz opinii produktowej lub na blogu nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie? Napisz do mnie lub weź udział w dyskusji

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here