Jak chronić szkliwo zębów?

Szkliwo zębów to chyba ich najważniejszy element.
Jest mniej więcej skórą, albo raczej skorupą zębów, która chroni zębinę, czyli to z czego ząb jest zbudowany.

W zębinie jest sporo miniaturowych kanalików, przez które możliwa jest stymulajca nerwów. Jeśli szkliwo jest osłabione lub uszkodzone, wówczas zębina jest podatna na wszelkie czynniki zewnętrzne np. ciepło, cukier, kwas. Dlatego odczuwa się nieprzyjemny ból podczas picia np. gorącej kawy lub jedzenia lodów. Zęby są po prostu nadwrażliwe.

Podobnie jak przetniemy sobie palca, to kleimy plaster, żeby do środka nie dostał się brud i nie zrobiło się zakażenie. Na tej zasadzie działa szkliwo i trzeba o nie dbać.
Jest to bardzo twarda substancja, ale też bardzo podatna na erozję i rozpuszczanie.

Skoro już wiecie, że szkliwo to całkiem ważna i potrzebna rzecz, to co najbardziej niszczy szkliwo i na co warto zwracać uwagę?

1. Nigdy nie szczotkuj zębów tuż po zjedzeniu lub wypiciu kwaśnych rzeczy.

Szkoteczką tylko dokładnie rozprowadzicie kwas po całej powierzchni zęba i przyniesie to więcej szkód niż korzyści. Odczekajcie minimum pół godziny i dopiero umyjcie zęby.

2. Ogranicz soki owocowe i gazowane.

Picie ich w nadmiarze nie jest zdrowe i szkodzi zębom. Lepiej pić często zwykłą wodę.

3. Zgrzytanie zębami (bruksizm).

Wiele osób zgrzyta zębami podczas snu, ale niewiele o tym wie. Też mocno ściskam zęby i chyba zaopatrzę się w silikonową nakładkę, żeby nie ścierać zębów. Taką nakładkę możecie zrobić u dentysty, albo kupić sobie nakładkę termokurczliwą i samemu zrobić w domu.

4. Używaj miękkich szczoteczek.

Załamują mnie ludzie, którzy twierdzą, że im twardsza szczotka, tym lepsza, a jak leci krew z dziąseł to znaczy, że zęby są dobrze myte. Ciężko im zrozumieć, że są w błędzie, dlatego szkoda mi na nich prądu. Pamiętajcie, że bardzo miękkie szczoteczki nie ścierają wam szkliwa.

5. Właściwa produkcja śliny.

O ślinie pisałem ostatnio, dlatego nie będę się powtarzał. Jeśli cierpicie na suchość jamy ustnej, to używajcie odpowiednich specyfików np. Xerostom, pijcie dużo płynów i żujcie często gumę.

6. Zgaga.

Szkliwo może być także narażone na erozję, jeśli macie chorobę refluksową przełyku i kwasy z żołądka cofają się wam aż do jamy ustnej.

To są największe zagrożenia, które negatywnie wpływają na kondycję szkliwa. Poźniej napiszę więcej o odpowiedniej twardości szczoteczek do zębów.

Potrzebujesz opinii produktowej lub na blogu nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie? Napisz do mnie lub weź udział w dyskusji

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here