Dbam o zęby, ale nadal mam kamień. Dlaczego?

To że myjecie regularnie zęby, używacie nici dentystycznej lub irygatora nie oznacza, że nie będzie powstawał kamień nazębny.
Wpływ na powstawanie kamienia nazębnego ma wasza dieta lub przyjmowanie leków, a nawet twardość wody w kranie.
Kamień to po prostu zmineralizowany osad. Używanie dobrych past usuwających osad może spowolnić powstawanie kamienia, ale nie gwarantuje, że w ogóle nie powstanie.

Duży problem stanowi woda w kranie i jej twardość. Przecież czajnik też regularnie się czyści, a mimo to powstaje tam całkiem sporo kamienia.
OK, powiecie zaraz „ale ja mam filtr w domu i mnie ten problem nie dotyczy„.
Ale pijecie soki, napoje, piwo, wodę mineralną. Wszystko to jest wysoko zmineralizowane. Z jednej strony picie wody mineralnej jest zdrowe, ale z drugiej powoduje powstawanie twardych osadów na zębach.

Duży problem mają sportowcy, którzy wlewają w siebie dużo wody i napojów izotonicznych.
Ja np. wypijam dziennie ok. 4-5 litrów wody. Piję naprzemiennie wodę źródlaną (tę z mniejszą ilością składników mineralnych) i wodę mineralną, żeby zmniejszyć tendencję do powstawania osadów na zębach i nerkach.

W zapobieganiu może skutecznie pomóc nam szczoteczka soniczna lub ultradźwiękowa.
A jak usunąć, gdy już mamy całkiem sporo kamienia na zębach? Najlepiej u stomatologa przez piaskowanie. Nie łudźcie się, że zrobi to jakakolwiek pasta. Trzeba wydać 60-100zł i skorzystać z profesjonalnego zabiegu.

Potrzebujesz opinii produktowej lub na blogu nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie? Napisz do mnie lub weź udział w dyskusji

Zobacz także:

1 KOMENTARZ

  1. Ja skrobie i też schodzi, i też mam jakieś naloty prawie codziennie, jak idę myć zęby wieczorem to widzę że już jest a rano jeszcze nie było kamienia, albo nawet pod językiem czuje czasem już w połowie dnia, to chyba od kawy bo pije 3-4 litry dziennie, dieta chyba mi nie szkodzi bo właściwie jem od święta albo jak już muszę to się nie zdarza często przy tej ilości kawy z mlekiem nie chodzę głodna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here