Cofające się dziąsła – 9 przyczyn

Recesja dziąseł, czyli odsłonięte szyjki zębowe to poważny przypadek. Może powodować choroby, bo bakterie mają więcej przestrzeni i szczelin do rozmnażania się.
Powoduje też nadwrażliwość i przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu, czyli jedzeniu i piciu większości produktów.
Postaram się wymienić najważniejszy przyczyny regresji dziąseł.

1. Złe szczotkowanie

W przypadku problemów z dziąsłami zawsze pytam się o rodzaj używanej szczoteczki. Najczęściej zbyt mocne szorowanie lub używanie zbyt twardej szczoteczki powoduje uszkodzenia szkliwa i cofanie się dziąseł.
Zmieńcie najpierw szczoteczkę i technikę mycia zębów, a problem powinien zniknąć.

2. Choroby przyzębia

Stan zapalny powodują bakterie, które namnażają się i osłabiają strukturę dziąseł oraz zębów. Najlepiej zgłosić się z tym problemem do stomatologa, ale możecie też użyć płukanki antyseptycznej lub z dużą ilością chlorheksydyny.

3. Palenie papierosów

U palaczy osadza się więcej płytki nazębnej. Jest ona ciężka do usunięcia i może powodować odsłania ie się szyjek zębowych.

4. Obciążenie genetyczne

Wyczytałem, że według badań ok. 30% populacji jest predysponowana do chorób w jamie ustnej. Oznacza to, że niezależnie od tego jak dobrze dbacie o zęby, to i tak możecie mieć problemy np. z dziąsłami.

5. Niewystarczająca higiena jamy ustnej

Jeśli nie czyścicie przestrzeni międzyzębowych, to bardzo szybko pozostawiona tam płytka nazębna zacznie zamieniać się w kamień. Nie spotkałem się jeszcze ze skuteczną domową metodą na pozbycie się kamienia. Najlepiej zrobić to u stomatologa, chociaż taki zabieg może podrażnić wasze dziąsła i odsłonić szyjki zębowe.

6. Zmiany hormonalne

Zmiany hormonalne to żadna nowość i najbardziej doskwiera kobietom w trakcie okresu, ciąży lub menopauzy. Wówczas pojawiają się stany zapalne, krwawienie i cofanie się dziąseł.

7. Zgrzytanie zębami

Jeśli cierpicie na bruksizm, czyli zaciskanie szczęki lub zgrzytanie zębami w trakcie snu, to zaopatrzcie się w silikonowe nakładki. W ten sposób chociaż trochę ochronicie swoje dziąsła.

8. Krzywe zęby

Jeśli macie mocno krzywe zęby np. z powodu zbyt małej szczęki, to powinniście rozważyć usunięcie jakiegoś np. zęba mądrości, bo do niczego się nie przyda. Zbyt duży nacisk powoduje krzywienie się zębów, osłabienie kości i redukcję dziąseł.

9. Kolczyk w języku

O kolczyku wspominałem już w temacie nadwrażliwości zębów. Biżuteria w jamie ustnej rysuje tylko szkliwo i powoduje podrażnienie dziąseł, dlatego tak jak już pisałem wcześniej – powinniście mocno przemyśleć kwestię kolczyka w języku.

Odwiedź mój sklep

spot_imgspot_img

Potrzebujesz opinii produktowej lub na blogu nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie? Napisz do mnie lub dołącz na naszej grupy dyskusyjnej

Zobacz także:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli masz pytania, przejdź do dyskusjix
()
x