Biały język – co to jest i co go powoduje?

Dlaczego mój język jest biały?

Język jest biały lub jasno żółty wtedy gdy na jego powierzchni jest dużo bakterii lub grzybów, a martwe komórki zostają uwięzione w porach języka. W większości przypadków nie jest to nic poważnego i jest to najczęściej tymczasowe.
Żeby pozbyć się białego nalotu na języku, spróbujcie użyć skrobaczki do języka lub miękkiej szczoteczki do zębów. Powinniście pić także duże ilości wody.

Może jednak się zdarzyć, że jest to objaw choroby, no a wtedy to już musicie pofatygować się do lekarza.

Choroby, które powodują „biały język”:

Leukoplakia

Jest to częste schorzenie, które objawia się białymi plamkami w jamie ustnej oraz czasami na języku.
Powstaje w wyniku nadmiernej produkcji komórek przez błonę śluzową. Leukoplakia pojawia się najczęściej gdy język jest podrażniony, głównie przez nadmierne spożywanie alkoholu i palenie papierosów.

Liszaj płaski jamy ustnej

Jest to przewlekłe zaburzenie układu odpornościowego, które powoduje białe smugi oraz białe plamy w jamie ustnej i na języku.
Łagodne przypadki zazwyczaj przebiegają bezboleśnie, ale mogą objawiać się uczuciem pieczenia i dyskomfortu w ustach, bolesnymi dziąsłami i plamami na błonie śluzowej.
Dokładna przyczyna tego choróbska nie jest znana. Wiadomo tylko tyle, że nie jest dziedziczna i nie przenosi się na inne osoby.

Pleśniawki

Jest to infekcja wywołana grzybami. Objawia się uczuciem pieczenia na języku jak również białymi strupkami na języku, które można zeskrobać (niekiedy mogą być koloru czerwonego). Jest się bardziej podatnym na chorobę zazwyczaj po przyjmowaniu antybiotyków lub inhalatorów sterydowych.

Kiła

Jest to infekcja wywoływana przez bakterie, które łapie najczęściej uprawiając seks z zarażoną osobą.
Kiła może powodować małe bezbolesne brodawki lub wrzody, jeśli uprawialiśmy seks oralny. Choroba objawia się od 10 dni do 3 miesięcy po zakażeniu.
Lekarstwem na to jest zazwyczaj jedna dawka penicyliy, która zabija bakterie. Jeśli jest nieleczona, to może powodować białe strupy na języku.

Jak widzicie, choroby które wymieniłem nie są niczym, co może zagrozić naszemu życiu. Powstają głównie w wyniku prowadzenia niehigienicznego trybu życia. Leczenie to najczęściej specjalne płukanki lub antybiotyki. Moim zdaniem, lepiej po prostu dbać o higienę i nie lizać tego co nieznane :)

Odwiedź mój sklep

spot_imgspot_img

Potrzebujesz opinii produktowej lub na blogu nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie? Napisz do mnie lub dołącz na naszej grupy dyskusyjnej

Zobacz także:

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sylwia

Nie lizać tego co nieznane :) popieram :)

1
0
Jeśli masz pytania, przejdź do dyskusjix
()
x