5 produktów, które niszczą zęby

1. Kawa

Kawa powoduje znaczne przebarwienia na zębach. Ciężko mi sobie wyobrazić rozpoczęcie dnia bez kubka kawy, ale jeśli planujecie kurację wybielającą (lub jesteście w jej trakcie), to musicie odłożyć kawę na bok. Najlepszą radą dla kawoszy jest płukanie ust po wypiciu kawy. Woda oprócz podnieniesienia PH w ustach, usuwa znaczne ilości osadów, które pozostają po spożyciu kawy.

2. Cytrusy

Nie ulega wątpliwości, że spożywanie cytrusów jest bardzo korzystne dla naszego zdrowia, jednak jest to także bardzo mocne obciąże dla naszych zębów. Zbyt częste spożywanie kwaśnych owoców powoduje erozję szkliwa, co w konsekwencji prowadzi do nadwrażliwości zębów.
Niewskazane jest mycie zębów zaraz po jedzeniu, dlatego lepiej przepłukać usta wodą. Jeśli lubicie soki owocowe, to unikajcie tych z kwaskiem cytrynowym np. napoje cytrynowe lub grejfrutowe.

3. Słodycze

Ten temat już poruszałem kilkukrotnie na blogu. Cukier sam w sobie nie powoduje uszkodzeń, jednak mocno obniża PH w ustach oraz tworzy idealne środowisko do namnażania się bakterii, co powoduje powstawanie próchnicy i ubytków. Nie zawsze jest możliwość umycia zębów, dlatego ja polecam tradycyjnie wodę lub gumę do żucia.

4. Napoje gazowane

Ze wszystkich produktów, te powinny otworzyć czarną listę. Napoje gazowane to przede wszystkim kwaśny odczyn (ph 2-3) oraz potężne ilości cukru. Jednak te czynniki same w sobie nie są tak szkodliwe, jak sposób spożywania. Najczęściej sięgamy po butelkę coli w pracy/szkole/na wycieczce, czyli w warunkach gdzie nie mamy możliwości umycia zębów. Nadchodzi lato, więc zimna cola smakuje pięknie, jednak poważnie narusza higienę w naszej jamie ustnej. Zwróćcie szczególnie uwagę na to co piją wasze dzieciaki, ponieważ młode zęby są w szczególności narażone na erozję spowodowaną przez napoje gazowane.

5. Napoje energetyczne

O napojach energetycznych szerzej już napisałem tutaj ->http://www.dentasense.pl/napoje-energetyczne-i-ich-wplyw-na-zeby/
Wiadomo, że dobrze pobudzają do życia, jednak mają ujemny wpływ na nasze zdrowie oraz zęby. Szczotkowanie zębów tuż po spożyciu także nie jest wskazane, z powodu osłabienia szkliwa przez kwasy, dlatego tradycyjnie najlepiej przepłukać usta wodą.
Jeśli spożywacie wszystkie z tych produktów i nie możecie z nich zrezygnować (jak ja), to oprócz picia dużej ilości wody, polecam stosowanie miękkich szczoteczek do zębów cp. Curaprox lub dobrej pasty wybielającej z dużą ilością fluoru np. Opalescence, Supermile, Blanx.

Odwiedź mój sklep

Bardzo miękka szczoteczka dla dzieciBardzo miękka szczoteczka dla dzieci

Potrzebujesz opinii produktowej lub na blogu nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie? Napisz do mnie lub dołącz na naszej grupy dyskusyjnej

Zobacz także:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli masz pytania, przejdź do dyskusjix
()
x