10 przyczyn niszczenia zębów

Jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzenia zębów? Jest ich całkiem sporo, a część z nich, to mity przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ja streszczę kilka z nich.

1. Szczotkowanie zębów od razu po każdym posiłku.

Pisałem już  o tym wcześniej. Jednym z największych mitów, jest ten, o konieczności mycia zębów po każdym posiłku. Nie wiem skąd się wziął, ale do dziś, słyszę go od wielu klientów i stomatologów.
Najlepiej szczotkować zęby 3 razy dziennie:
– po śniadaniu
– po obiedzie
– po kolacji
Szczotkowanie zaraz po posiłku może tylko uszkodzić nam szkliwo, które jest osłabione przez kwasy produkowane podczas jedzenia. Należy poczekać 0,5-1 godziny, aby kwas został zneutralizowany.

2. Zbyt mocne szczotkowanie.

Używanie zbyt twardej szczoteczki oraz zbyt mocne jej dociskanie, czyli szorowanie zębów, może nam w znacznym stopniu uszkodzić szkliwo.
Polecam używanie ultra miękkich szczoteczek Curaprox.

3. Nie używanie nici dentystycznej.

Nitka dentystyczna jest równie ważna co szczoteczka, bo to pomiędzy zębami mamy najwięcej resztek jedzenia. Przyznam szczerze, że do dziś mimo wieku prób i instruktaży, nie nauczyłem się sprawnie nitkować.
Zalegające jedzenie między zębami powoduje namnażanie się bakterii i w konsekwencji psucie się zębów. To właśnie przez to, najczęściej musimy chodzić do stomatologa.

4. Używanie zębów jako otwieracza.

Rozmawiałem kiedyś ze stomatologiem na temat wstawiania zębów. Myślałem, że najczęściej wstawia zęby, które wyleciały w wyniku wypadku lub uderzenia. Najczęściej jednak, zęby tracone są w wyniku używania ich jako narzędzi: otwieranie butelek z piwem, puszek lub przegryzanie czegoś.

5. Zbyt rzadkie wizy u stomatologa.

Jeśli do dentysty chodzicie tylko wtedy, gdy ktoś wybije wam zęba, to może okazać się, że wybity ząb jest u was najmniejszym problemem.

6. Picie soków i napojów gazowanych.

Napoje gazowane i soki zawierają dużo cukru, który powoduje uszkodzenie szkliwa. Nawet napoje bez cukru, mają kwaśny odczyn, co także prowadzi do osłabienia szkliwa.
Najlepiej pić wodę.

7. Picie kawy, herbaty albo czerwonego wina.

Chyba najbardziej znana przyczyna brzydkiego koloru zębów. Picie kawy lub herbaty powoduje powstawanie osadów i przebarwień na zębach. Dobrze od czasu do czasu użyć pasty usuwającej osady. W trakcie wybielania zębów musicie mocno ograniczyć spożycie napojów barwiących, albo pić je przez słomkę.

8. Palenie papierosów.

Podobnie jak w punkcie 7. Fajki mocno przebarwiają zęby. Należy mocno ograniczyć palenie w trakcie  kuracji wybielającej zęby.

9. Zbyt częste wybielanie zębów.

Wybielanie zębów, może powodować nadwrażliwość. Zawsze zalecam używanie żeli do usuwania nadwrażliwości np. UltraEZ lub pasty z dużą ilością fluoru. Przed wybielaniem, zawsze najlepiej zrobić przegląd uzębienia u stomatologa.

10. Nadużywanie narkotyków.

Zażywanie narkotyków, takich jak np. metamfetamina, doprowadza do poważnych uszkodzeń zębów. Najczęściej prowadzi to do poczerniałych zębów, a w końcowym efekcie – do ich wypadnięcia.

Odwiedź mój sklep

Bardzo miękka szczoteczka dla dzieciBardzo miękka szczoteczka dla dzieci

Potrzebujesz opinii produktowej lub na blogu nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie? Napisz do mnie lub dołącz na naszej grupy dyskusyjnej

Zobacz także:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli masz pytania, przejdź do dyskusjix
()
x