Jak prawidłowo szczotkować zęby?

Szczoteczka

Zanim przejdziemy do zapoznania się z techniką szczotkowania, powinniśmy zacząć od zasad dobru szczoteczki. Możecie szczotkować najlepiej na świecie, ale jak macie słaby sprzęt, to wasza para idzie w gwizdek.

Przede wszystkim szczoteczka musi być miękka. Twarde włosie wcale lepiej nie szoruje zębów i nie usuwa osadów. Przeciwnie. Tylko wam podrażni szkliwo i dziąsła.

Najlepiej kupić szczoteczki Curaprox. Sami musici dobrać sobie twardość, chociaż wszystkie mają miękkie włosie. Wiele szczoteczek przerobiłem w życiu i tylko za Curaproxa ręczę głową, mimo że nie płacą ani złotówki abym o nich napisał.

Częstotliwość

Myjemy zęby minimum 2 razy dziennie, ale nie powinniśmy przekraczać 3 szczotkowań na dzień. Zbyt częste mycie tylko podrażni zęby.
Zęby myjemy rano i wieczorem. Powinniśmy także odczekać min. pół godziny po posiłku. Pisałem już o tym wcześniej i związane jest to ze zbyt niskim pH w ustach, tuż po jedzeniu.

Technika

Szczotkujemy przez 2 minuty, po 30 sek. każdą ćwiartkę. Szczotkę powinniśmy trzymać pd kątem 45 stopni do powierzchni zęba. Wykonujemy ruchy okrężne, a nie poprzeczne.
Nie wiem też skąd się wzięła teoria o szczotkowaniu tylko z góry na dół. Podobno to w lepszym stopniu  usuwa osady.

szczotkowanie

Żeby zrobić kompleksowe szczotkowanie, powinniśmy także wyczyścić język.

Zobacz jeszcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here