Jak działa pasta do zębów?

Balansując ostatnio na krawędzi wanny i tępo patrząc się w lustro, począłem rozmyślania jak działa pasta do zębów. A wszystko dlatego, że dzień wcześniej musiałem umyć zęby tylko szczotką i wodą, co skutkowało potężnym kapciem w ryju.
Poszukałem zatem informacji, co sprawia, że nieważne jak dokładnie wyszczotkujemy zęby, to bez pasty będą nadal wymagały czyszczenia.

Za wszystko odpowiadają odpowiednie składniki, które można znaleźć także w mydłach, szamponach i innych płynach do naczyń.

Detergenty

Detergenty oraz środki, które działają na powierzchni służą do wywoływania piany. Najczęściej stosuje się SLS (sodium lauryl sulphate), bo jest najtańszy. Jeśli używacie szczoteczek elektrycznych lub sonicznych, to powinniście wybierać pasty bez SLS np. Curaprox Enzycal. W przeciwnym razie możecie doświadczć potoku piany z waszych ust.

Środki ścierne

Pomagają w usuwaniu resztek jedzenia, osadów i nalotów. Takie dodatki można najczęściej spotkać w tanich pastach wybielających i usuwających osady. Współczynnik, który określa ścierność pasty to RDA. Im mniejszą ma wartość, tym lepiej dla waszych zębów.

Środki wiążące

Są spoiwem, które łączy wszystkie składniki w całość. Do produkcji past wykorzystuje się głównie żywicę naturalną lub celulozę syntetyczną. To właśnie dzięki nim nadaje się odpowiednią konsystencję. Nie rozumiem dlaczego tak wielu producentów przesadza z gęstością. Używanie takiej pasty to męka pańska, a poza tym większość i tak ląduje w umywalce a nie na zębach.

Pochłaniacze wilgoci

Nie są to takie pochłaniacze jakich używa się w domu. W zasadzie to substancje higroskopijne, czyli takie, które bardzo dobrze pochłaniają wodę.
Używane są: gliceryna, glikol i sorbitol. Pomagają utrzymywać wodę, dzięki czemu pasta nie wysycha.

Fluor

Fluorek sodu chroni przed próchnicą, a także niweluje przykry zapach z ust. Pytacie mnie często o pasty z dużą ilością fluoru, więc od razu mogę wymienić 2: Opalescence oraz Curaprox Enzycal.

Barwniki

Nadają odpowiedni wygląd paście. Najlepszy kolor jaki do tego pory widziałem w paście ma seria Blanx White Shock. Fajny niebieski, który podświadomie orzeźwia.
Wiele dobrych past daje ciała zarówno z gęstością jak i kolorem. Efektywny produkt to nie wszystko. Musi być on jeszcze efektowny.

Dodatki smakowe i zapachowe

Do past dodaje się substancje słodzące, głównie sacharynę. Niektóre mają dość specyficzny smak przez składniki w nich zawarte np. wyciąg z eukaliptusa. Pasty powinny być orzeźwiające i nie rozumiem czemu sporo dobrych produktów ma nijaki smak i zapach np. pasty White Glo, o których wkrótce napiszę kilka słów.

Jak widać, lista składników jest spora, a wymieniłem tylko te najważniejsze. Najważniejsze, to aby pasta nie była mocno ścierna i miała jak najmniej taniej chemii np. SLS. Fakt jest taki, że po dobrej szczoteczce to najważniejszy element, niezbędny do prawidłowego dbania o zęby.

Zapraszam na zakupy

Jeśli uważasz blog za interesujący, to zapraszam do odwiedzenia e-sklepu.

ZOBACZ JESZCZE

Palenie w ustach – przyczyny i porady

Uczucie palenia w ustach może być spowodowane przez chorobę i będzie to wymagało konsultacji z...

Usunięcie zęba – 6 zaleceń po zabiegu

Usunięcie zęba czasami bywa koniecznością (zwłaszcza w przypadku ósemek). Sam zabieg nie jest bolesny, jeśli...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Potrzebujesz porady?

Na blogu nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie? Napisz do mnie, a odpowiem tak szybko, jak to możliwe.

Zapraszam na zakupy

Jeśli uważasz blog za interesujący, to zapraszam do odwiedzenia e-sklepu.