Jak dbać o zęby latem?

Podobnoż latem dochodzi do największej liczby wypadków związanych z dziećmi i utratą zębów.
Zapewne z powodu puszczania dzieci samopas. Sam wychowałem się na trzepaku, budowach i ekstremalnej jeździe rowerem, więc obicia, stłuczenia i złamania nie są mi obcym tematem.

Wpadki związane z zębami można podzielić na:

Złamania

W tym przypadku powinniście odszukać złamany kawałek zęba i jak najszybciej udać się do stomatologa. Zwróćcie uwagę czy krew leci także ze środka zęba czy tylko z dziąsła.

Wybicia

Jeśli wasze dziecko albo nawet wy sami stracicie zęba, to jeśli go znajdziecie, to jak najszybciej włóżcie go z powrotem do dziury. Tuż po wybiciu, zraniony obszar na dziąśle jest odrętwiały, dlatego bez problemu i bez bólu możecie włożyć zęba na swoje miejsce. Zęba można w pełni odzyskać jeśli włożycie go przed upływem 30 minut od wybicia.
Jeśli nie uda wam się włożyć zęba przed upływem 30 minut, to włóżcie go najlepiej do szklanki mleka i pojedźcie do dentysty. Pamiętajcie, żeby nie myć go pod bieżącą wodą i nie dotykać korzeni.

Woda w basenie

OK, ale lato to nie tylko bójki pod dyskoteką.
Długie przebywanie na basenie może powodować przebarwienia. Osoby, które przebywają powyżej 6 godzin dziennie na basenie, mają brązowe plamy na powierzchni zębów. Dzieje się tak z powodu wody w basenie, która ma wyższe pH niż ślina.
Oprócz tego, przez wodę mięknie nam szkliwo, a to w konsekwencji prowadzi do próchnicy i chorób przyzębia. Najlepiej w okresie letnim stosować pasty o podwyższonej zawartości fluoru np. Curaprox Enzycal albo Biorepair Pełna Ochrona.

Gazowane i słodzone napoje

Następnym największym zagrożeniem jest spożywanie gazowanych napojów. Nawet picie izotoników ma wpływ na stan naszego szkliwa. Najlepiej ograniczyć spożycie wszelkich słodzonych płynów, ale ciężko odmówić sobie puszki zimnej coli albo dr Peppera w trakcie upałów.
Pamiętajcie, żeby nie szczotkować zębów zaraz po wypiciu napoju, bo uszkodzicie sobie tylko szkliwo.
Lepiej pić dużo zwykłej wody.

Latem musicie baczniej zwracać uwagę na to co jecie i pijecie. Owoce, gazowane napoje i jedzenie w plenerze negatywnie wpływają na nasze zęby. Pijcie dużo wody i często żujcie gumę.

Zapraszam na zakupy

Jeśli uważasz blog za interesujący, to zapraszam do odwiedzenia e-sklepu.

ZOBACZ JESZCZE

Palenie w ustach – przyczyny i porady

Uczucie palenia w ustach może być spowodowane przez chorobę i będzie to wymagało konsultacji z...

Usunięcie zęba – 6 zaleceń po zabiegu

Usunięcie zęba czasami bywa koniecznością (zwłaszcza w przypadku ósemek). Sam zabieg nie jest bolesny, jeśli...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Potrzebujesz porady?

Na blogu nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie? Napisz do mnie, a odpowiem tak szybko, jak to możliwe.

Zapraszam na zakupy

Jeśli uważasz blog za interesujący, to zapraszam do odwiedzenia e-sklepu.