Kilka dni temu poruszyłem temat właściwego doboru szczoteczki dla dzieci. Pytaliście mnie później, czy dzieci mogą albo powinny używać szczoteczki elektrycznej?
Wszystko zależy od tego w jakim są wieku.
Szczoteczki elektryczne dla dzieci mają zazwyczaj mniejsze rozmiary niż normalne szczoteczki dla dorosłych. Mniejsze i delikatniejsze są także końcówki.

Nie ma tak naprawdę dolnej granicy, jeśli chodzi o wiek dziecka, kiedy może rozpocząć używanie szczotki na baterie. Wszystko jest umowne i zależy od producenta.

Przykładowo: kilka lat temu szczoteczki Oral-B dla dzieci były oznaczane „Dla dzieci powyżej 3. roku życia
Teraz te same szczoteczki (no dobra, bardzo podobne), oznaczane są symbolem 5+, czyli producent sugeruje aby używały tego nieco starsze dzieci niż poprzednio.

Nie rozumem dlaczego nastąpiła zmiana oznaczenia, ale zapewne jest to jakieś unijne rozporządzenie, które w niewytłumaczony racjonalnie sposób, reguluje tę sferę życia.
Dlatego zawsze bawili mnie pieniacze, którzy byli mocno zawiedzeni, że otrzymali szczoteczkę dla 5-latka, a nie dla 3-latka. Przecież to ten sam produkt, więc o co cała awantura?

Znam przypadki, gdzie 7-latki nie chcą używać szczoteczek elektrycznych bo zbyt mocno hałasują i wibrują. Sami musicie ocenić, czy wasze dziecko będzie w stanie posłużyć się szczoteczką i czy ma co szczotkować. Spokojnie mogą jej używać 3-letnie dzieciaki, więc śmiało kupujcie szczoteczki elektryczne.
Oczywiście lepiej gdyby od najmłodszych lat używały szczoteczek manualnych, z miękkim włosiem. To nauczy ich prawidłowego szczotkowania i nie porani dziąseł, bo nawet najbardziej miękka końcówka szczoteczki elektrycznej nie jest tak miękka jak specjalistyczna szczoteczka manualna.

1 KOMENTARZ

  1. Szczoteczki akumulatorowe mają 5600 obrotów na min., a bateryjne 9600 i dlatego moim zdaniem jest takie oznaczenie. Chodzi mi oczywiście oszcz. dla dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here